Škola realizuje tieto preventívne programy:
1. Komplexný preventívny program – Poruchy príjmu potravy
Chuť žiť! je program zameraný na prevenciu PPP (porúch príjmu potravy). Metodiku programu vytváral tím odborníčok na základe moderných poznatkov o efektívnej prevencii. Rozoberá rizikové faktory podporujúce vznik ochorenia a zároveň sa zameriava na posilňovanie protektívnych faktorov a zdrojov mladých ľudí tak, aby mali žiaci a žiačky vedomosti a nástroje, ktoré môžu dlhodobo používať.
Program slúži na upevnenie zdravého životného štýlu a predchádzanie vzniku porúch príjmu potravy. Informuje žiakov o racionálnom stravovaní a podporuje zdravý vzťah k jedlu. Program otvára tému body shamingu a na telo zameranej šikany. Pomáha žiakom zmeniť pohľad na sociálne siete a obsah, ktorý je na nich prezentovaný a na to, čo oni sami na sociálnych sieťach zdieľajú. Program poskytuje informácie ako pomôcť človeku, na ktorom by si vo svojom okolí všimli, že prejavuje správanie, ktoré by mohlo súvisieť s PPP.
Program sa skladá z 5 tematických modulov a úvodnej a záverečnej hodiny, ktorých súčasťou je diskusia, reflexia aj evaluácia. Škola s programom pracuje samostatne najmenej 5 a najviac 7 kontinuálnych týždňov s frekvenciu 1x 45 minútová hodina týždenne. Súčasťou programu sú videá, pracovné listy a ďalšie edukačné pomôcky. Žiaci vypĺňajú 2 anonymné evaluačné dotazníky – na začiatku programu a na konci.
Program obsahuje nasledovné témy:
- Poruchy príjmu potravy – mýty a dopady ochorenia cez autentický osobný príbeh mladého človeka o uzdravení z PPP
- Aktivizácia žiakov a rozvíjanie ich schopnosti pomôcť sebe a rovesníkov
- Zdravá vyžíva, životný štýl a riziká diét
- Porozumenie a akceptácia normálnej hmotnosti, stigma spojená s hmotnosťou
- Ideál krásy a vplyv masových médií
- Riziká sociálnych sietí a kritické myslenie pri prezeraní ich obsahu
- Body shaming a na telo zameraná́ šikana
Na našej škole sa tento program začal realizovať prvýkrát v školskom roku 2022/2023 vo všetkých triedach ôsmeho ročníka, ktorý vedie školská špeciálna pedagogička a školská psychologička.
2. Zippyho kamaráti
Zippyho kamaráti je program sociálneho a emocionálneho učenia zameraný na rozvoj sociálnych zručností u detí vo veku 5-7 rokov. Vytvorila ho britská mimovládna organizácia Partnership for Children. Tento program sa realizuje vo viac ako 30 krajinách sveta, pričom Slovensko sa pripojilo v roku 2013. Od mája 2018 program Zippyho kamaráti organizuje a koordinuje občianske združenie (OZ) Zippy.
Kto je Zippy?
Zippy je lúčny koník a predstavuje jednu z hlavných postáv jednotlivých príbehov. Zippy sa kamaráti so skupinou chlapcov a dievčat. Príbehy ukazujú, ako hlavné postavy čelia problémom, ktoré sú známe malým deťom – kamarátstvo, strata kamarátov, šikana, riešenie zmeny a strany, aj ako začať znovu. Každý príbeh je ilustrovaný farebnými obrázkami a spestrený aktivitami ako je kreslenie, hranie rolí a rôzne iné hry. Program Zippyho kamaráti nehovorí deťom, čo majú robiť. Namiesto toho ich nabáda, aby prišli s vlastným riešením problémov. Deti sa učia vyberať riešenia, ktoré nielen pomôžu im, ale rešpektujú aj ostatných.
Tento program je rozdelený do 6 modulov:
1. modul Pocity
2. modul Komunikácia
3. modul Vytváranie a strata priateľstiev
4. modul Riešenie konfliktov
5. modul Vyrovnávanie sa so zmenou a stratou
6. modul Zvládame nové situácieKaždý modul pozostáva zo štyroch lekcií, kde sa deti učia:
- Ako si uvedomiť svoje pocity a vedieť o nich hovoriť
- Ako vyjadriť to, čo chcú povedať
- Ako pozorne načúvať
- Ako požiadať o pomoc
- Ako vytvárať a udržiavať priateľstvá
- Ako sa vyrovnať s osamelosťou a odmietnutím
- Ako sa ospravedlniť
- Ako sa vyrovnať so šikanovaním
- Ako riešiť konflikty bez psychickej ujmy na oboch stranách
- Ako sa vyrovnať so zmenou a stratou, vrátane úmrtia
- Ako zvládať nové situácie
- Ako pomáhať druhým
Na našej škole sa tento program začal realizovať prvýkrát v školskom roku 2024/2025 vo všetkých triedach prvého ročníka, ktorý vedie školská psychologička.
3. Druhý krok
Preventívny program Druhý krok (v origináli Second Step) je univerzálnym medzinárodným programom autorskej organizácie Committee for Children, Seattle, USA. Je bežnou súčasťou vyučovania v materských a základných škôl v mnohých krajinách sveta ako napr. vo Fínsku, Nemecku, Dánsku, Nórsku, Švédsku, Veľkej Británii, Rakúsku, Islande, Lotyšsku, Kanade, USA, Japonsku či Austrálii. Na Slovensku sa program dostal do škôl vďaka združeniu PROFKREATIS plus, ktorý je držiteľom licencie pre Slovensko.
Druhý krok sa zameriava na sociálno-emocionálny rozvoj detí. Ponúka riešenie existujúcich problémov na školách, kde čím ďalej, tým viac narastá agresivita, šikanovanie, útoky na spolužiakov a učiteľov a intolerancia voči odlišnostiam Deti tak majú šancu naučiť sa chápať vlastné emócie a emócie druhých. Rozprávajú aj o tom, ako sa k druhým správať, ako sa s druhými skamarátiť a ako riešiť prípadné nezhody s inými deťmi.
Program je rozdelený na 3 časti (Empatia, Regulovanie emócii a riešenie problémov, Regulovanie hnevu), pričom každá časť pozostáva z viacerých lekcií. Súčasťou výučbových materiálov programu sú veľkoplošné fotografie, ktoré znázorňujú situácie z každodenného života detí a obsahujú presnú metodickú inštrukciu pre učiteľov, ako s nimi na vyučovaní pracovať.
Ciele programu:
Rozvíjať empatiu u detí
Vedieť pochopiť svoje emócie a vedieť o nich rozprávať je u detí prvým krokom k pochopeniu pocitov iných a vcítenia sa do ich prežívanej situácie.Znížiť agresiu a agresivitu
Šikanovanie medzi spolužiakmi či útoky na učiteľov sa v súčasnosti stáva úplne bežnou súčasťou v živote našich detí. Tomuto negatívnemu trendu sa snažíme zabrániť práve prácou s deťmi, ich emóciami, sociálnymi kompetenciami a morálne správnym riešením konfliktov.
Zvýšiť toleranciu k odlišnostiam
Intolerancia medzi žiakmi narastá. Prvotné príznaky sú badateľné už na prvom stupni základných škôl, a preto je potrebné začať pracovať s deťmi oveľa skôr, rozvíjať už v predškolskom veku a v mladšom školskom veku ich toleranciu k fyzickým, psychickým aj sociálnym odlišnostiam a podchytiť intoleranciu k odlišnostiam naozaj už v začiatkoch.
Zlepšiť spoluprácu školy a rodiny
Súčasnou úlohou učiteľa nie je len vzdelávanie detí, ale aj ich výchova. Určením pravidiel spolupráce so žiakmi, ale aj ich rodičmi a spolupodieľanie sa na práci s programom má význam ako na existenciu detí v triede, tak aj na život mimo školskej lavice.
Prevencia
Čím skôr začneme s deťmi pracovať, tým skôr potlačíme či úplne zabránime negatívnemu spoločenskému správaniu na školách a podporíme ich zdravý rozvoj osobnosti.
Na našej škole sa tento program začal realizovať prvýkrát v školskom roku 2023/2024 vo všetkých triedach piateho ročníka, ktorý vedie školská špeciálna pedagogička a školská psychologička.