Nadpis
Školská psychologička: Mgr. Antónia Križánková
Kontakt: antonia.krizankova@zstematinska.sk
Prosím kontaktovať v rámci konzultačných hodín 7:30 – 15:00
Konzultačné hodiny:
žiaci a pedagógovia: pondelok – piatok: 7:30 až 13:30
rodičia: pondelok – piatok 13:40 až 15:00 (potrebná dohoda vopred)
Školský psychológ: Mgr. Viliam MuthKontakt: viliam.muth@zstematinska.sk, 0905 315 560
Konzultačné hodiny:
Streda: 7:30 - 8:30 hod.
Štvrtok: 7:30 - 8:30 hod.
Školský psychológ vykonáva nasledovné odborné činnosti:
-
-
-
- Orientačná psychologická diagnostika týkajúca sa testov osobnosti, projektívnych metód, testov ohľ. záujmov, sociálnych vzťahov v triede a v rodine. Komplexnú diagnostiku intelektových schopností a iných kognitívnych funkcií realizujú lokálne štátne aj súkromné CPPPaP a CŠPP, taktiež vytvárajú odporúčania na prácu so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, školský psychológ v spolupráci s podporným tímom a pedagógmi pomáhajú tieto odporúčania aplikovať do praxe.
- Individuálne psychologické poradenstvo t.j. školský psychológ poskytuje konzultácie rodičom, učiteľom a žiakom, napríklad v oblasti voľby povolania. Pomáha pri integrácii žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do vyučovacieho procesu v zmysle ich plnej akceptácie.
-
-
-
-
-
- Preventívna činnosť – školský psychológ vytvára a realizuje špeciálne programy, ktoré napomáhajú zdravému rozvoju osobnosti žiaka, podporujú vzťahy v triedach a celkovo vytvárajú priaznivú klímu na škole. V preventívnych činnostiach môže spolupracovať s neziskovými organizáciami, policajným zborom SR a pod.
- Intervenčná činnosť k deťom a žiakom školský psychológ vytvára spolu s učiteľským kolektívom podmienky pre uskutočňovanie pozitívnych zmien v osobnosti žiaka vo vzťahu k rodičom, učiteľom a spolužiakom, ako aj ku škole a školskému učivu. Rovnako tiež napomáha učiteľom a rodičom spracovávať ich postoje a prežívanie, ktoré sa u nich objavujú v súvislosti s určitými prejavmi správania u detí. Napomáha riešeniu situácie či vzťahu medzi učiteľmi, rodičmi a žiakmi s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach. Vykonáva aj odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných a ďalších sociálnych vzťahov.
- Poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom školy.
- Pripravuje podklady pre odborných zamestnancov poradenských zariadení.
-
-
Výhody školského psychológa , ktorý pracuje priamo v škole:
-
-
-
- pravidelne sa zúčastňuje procesu výchovy a vzdelávania v škole,
- pozoruje interpersonálne vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi či učiteľmi navzájom a aj sám s nimi operatívne komunikuje, čo mu umožňuje lepšie vnímať celý systém školy, školské prostredie, výchovno-vzdelávací proces, učiteľský zbor, žiakov jednotlivo, aj ako súčasť kolektívu a od počiatku objasňovať a riešiť rôzne ťažkosti v oblasti učenia, správania, v oblasti sociálnych vzťahov, spolupráce školy a rodiny a pod.
- Môže tiež oveľa užšie kooperovať s riaditeľom a celým vedením školy a na základe všetkých už spomenutých výhod je v popredí možnosť operatívnejšie identifikovať činitele, spolupodieľajúce sa na vzniku ťažkostí a ich urýchlené riešenie či už samostatne, alebo v kooperácii s poradenským zariadením alebo iným odborníkom.
-
-
-