Koncom roka 2019 bola Novému Mestu nad Váhom schválená eurofondová Žiadosť o nenávratný finančný príspevok (ďalej len NFP) na realizáciu projektu s názvom: „Zlepšenie technického vybavenia jazykovej učebne a odborných učební v ZŠ Tematínska, Nové Mesto nad Váhom“. Žiadosť bola predložená mestom na základe výzvy č. IROP-PO2-SC222-2016-13, ktorú vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SSR ako Riadiaci orgán pre Integrovaný regionálny operačný program. Špecifickým cieľom tejto výzvy je zlepšenie kľúčových kompetencií žiakov základných škôl prostredníctvom zlepšenia technického vybavenia jazykových učební, školských knižníc a odborných učební rôzneho druhu.
Proces prípravy žiadosti bol veľmi náročný. Prvé podklady k projektovému zámeru sme v spolupráci so školou predložili ešte v marci 2017. Následne prebiehali zdĺhavé hodnotiace a schvaľovacie procesy. Ich výsledkom bolo konečné schválenie žiadosti a v októbri 2019 podpis Zmluvy o poskytnutí NFP.
Zámerom schváleného projektu je inovovať odborné učebne našej ZŠ. Vzhľadom k ich aktuálnemu stavu je potrebná investícia do materiálno – technického vybavenia všetkých odborných učební – učebne fyziky, chémie, biológie, informatiky, polytechnickej i jazykovej učebne. Všetky učebne si okrem nového vybavenia vyžadujú i stavebné úpravy, najmä rekonštrukciu elektrických rozvodov, výmenu starých svietidiel za nové, ktoré budú moderné, úsporné a efektívne. Bude potrebné každú učebňu vymaľovať, urobiť malú úpravu vstupných dverí a pod. Výber oprávnených výdavkov a aktivít projektu je v súlade so zoznamom oprávnených výdavkov definovaných vo výzve.
Celková výška oprávnených výdavkov projektu je naplánovaná na 164 777,16 €, pričom 95% z tejto sumy tvorí schválený nenávratný finančný príspevok. Jeho hodnota je 156 538,30 € a pozostáva prevažne z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a z menšej časti zo zdrojov štátneho rozpočtu. Zvyšných 5% výdavkov projektu bude mesto hradiť z vlastných zdrojov, ako povinnú formu spolufinancovania.
Naša škola je zameraná na rozšírené vyučovanie matematiky a prírodovedných predmetov. Žiaci, ktorí sa pravidelne zapájajú do viacerých súťaží, potrebujú mať vytvorené moderné a dynamické prostredie, v ktorom sa budú môcť veľmi dôkladne a kvalitne pripravovať nielen na súťaže, ale aj na výber svojho budúceho povolania. Cieľovou skupinou sú všetci žiaci školy, ktorých je tento rok 568, pričom 31 z nich si vyžaduje špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
Realizácia projektu je naplánovaná na obdobie letných mesiacov s cieľom zrealizovať maximum stavebno-technických úprav počas letných prázdnin. Dôvodom tohto načasovania je snaha o čo najmenšie obmedzenie komfortu žiakov a učiteľov i celkovej prevádzky školy počas bežného školského roka.
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.